Co to ta vlasová porozita vlastně je?
Pravděpodobně jste o ní již někdy slyšeli.Jistě víte, že vnější vrstva vlasů není jemná, jako například sklo, ale že ji tvoří kutikuly. Vlasové kutikuly se k vlasům buďto přímo upínají, nebo se od vlasů odchlipují. Úhel tohoto odchlípení určuje vlasovou porozitu. Čím větší úhel je, tím vyšší je vlasová porozita.
Existují celkem tři typy vlasové porozity. Musíte si zapamatovat, že se každá vlasová porozita vyznačuje jiným vzhledem vlasů. Proto každá z nich vyžaduje i jinou péči.
Typy vlasové porozity
1. Nízká vlasová porozita / Vlasy s nízkou porozitou
Tyto vlasy nejsou tak běžné. Jsou husté a těžké, velice obtížně schnou a velice obtížně se na ně aplikuje styling. Velice špatně se barví. Tento typ nezhoršuje svůj stav stejně rychle jako zbývající dva. Tyto vlasy se sice berou, jako ty nejzdravější, ale i tak mají své problémy. Jsou těžké a bez objemu. Kromě toho se velice snadno mastí. Přespřílišná tvorba mazu v kombinaci s hustými vlasy může zablokovat přísun kyslíku, což má efekt narušení oběhu v koříncích.
Správná výživa a ochrana pokožky hlavy je naprostý základ péče o vlasy s nízkou porozitou.
2. Střední vlasová porozita / Vlasy se střední vlasovou porozitou
Vlasy se střední porozitou jsou tím nejčastějším typem vlasů. Jsou zkrátka „něco mezi“. Jejich stav se v různých ohledech přibližuje buď vlasům s nízkou, či vlasům s vysokou porozitou. Dá se s nimi při stylingu pracovat, ale mohou být trochu matné. Snadno se kadeří a mohou být na konečcích dehydratované. Pokud se na vlasy aplikují nehodící se vlasové přípravky, vlasy se ozvou zhoršením svého stavu.
Výživa, ochrana před poškozením a zlepšení stavu, to je základ péče o tento typ vlasů.
3. Vysoká vlasová porozita / Vlasy s vysokou porozitou
Vlasy s vysokou porozitou jsou velice poškozené. Vlasy jsou dehydratované, matné a jemné. Vlasové konečky jsou roztřepené a kadeřavé. Vlasy ztrácejí svůj objem a jsou často velice hrubé na dotyk. Velice snadno vypadávají. Z tohoto důvodu musejí být vlasy chráněny a posíleny, jelikož jsou sami o sobě zcela bezbranné.
Ochrana, hydratace a výživa dodává vlasům s vysokou porozitou vše, co je potřeba.
Vlasové oleje a typy vlasové porozity
Již jsme zmínili, že vlasové kutikuly mají různé úhly ochlípení (což určuje porozitu). Proto je velice důležité, aby byly otvory v kutikulách utěsněny. K tomu nám pomohou molekuly mastných kyselin, ze kterých jsou oleje tvořeny.
Pojďme si to předvést na příkladu. Zkoušeli jste někdy otevřít dveře klíčem, který do zámku nezapadá? Inu, s oleji je to podobné. Některé oleje přesně zapadnou, jiné zase ne. Proto je velice důležité, abyste si byli vědomi toho, jakou máte vlasovou porozitu.
Jak zjistit, jakou máme porozitu?
Nejdříve se musíte zaměřit na vaše vlasy. Určení vlasové porozity pouhým pozorováním není nic těžkého. Každý typ vlasové porozity má své vlastní charakteristiky. Jakmile se seznámíte s typy vlasových porozit, bude určení té vaší hračka.
Pokud byste si ale vlasy přeci jen otestovali trochu „exaktněji“, pak můžeme nabídnout jednoduchou metodu. Umytý vlas položte na hladinu ve sklence s vodou a sledujte, za jak dlouho se potopí. Pokud se ponoří do deseti minut na dno, máte vlasy s vysokou porozitou, pokud stále plave na, či v blízkosti povrchu, máte vlasy s nízkou porozitou.
Vlasová porozita – Jaké oleje si vybrat?
Nízká porozita – vyberte si kokosový olej, olej babassu, palmový olej a další oleje a másla s malými molekulami nasycených mastných kyselin.
Střední porozita – vyberte si makadamový olej, arganový olej, jojobový olej, sezamový olej, avokádový olej, kaméliový olej, olej moringa, meruňkový olej, mandlový olej či jiné oleje, kterým dominují omega-7 a omega-9 mastné kyseliny.
Vysoká porozita – vyberte si cedrový olej, ricinový olej, růžový olej, saflorový olej, olej z černého semínka, hroznový olej, lněný olej, kukuřičný olej, slunečnicový olej, či jakýkoliv jiný olej s vysokým obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
Jak na vlasy aplikovat olej?
Aplikace určitého oleje či speciální směsi přírodních olejů je jednoduchá. Stačí aplikovat olej na pokožku hlavy a na celou délku vlasů. Tato procedura se nazývá vlasové olejování.
Proceduru provádíte vy sami, takže si sami vyberete frekvenci aplikace a dobu, po kterou necháte olej po aplikaci působit. Po uplynutí vámi určené doby vymyjte produkt šamponem.
Dále se vy sami rozhodnete, zdali produkt aplikovat po šamponování na vlhké, či suché vlasy, či před šamponováním. Výběr je na vás!
Přírodní oleje jsou skvělými vlasovými stylisty, kteří vám pomohou ochránit vlasy před negativními vlivy prostředí, proto doporučujeme aplikovat oleje i na suché vlasy před stylingem, či na vlhké vlasy před fénováním.
Přírodní vlasové oleje – verzatilní, úžasné a ideální pro váš vlasový typ. Co více potřebujete?